Yüksek kan şekerinden geriye eser bırakmıyor! Doktorlar da bu 3 basit sırrı onayladı

Yükselen kan şekeri yorgunluk hissi vermesinin yanı sıra ilerleyen zamanlarda diyabet gibi sağlık problemlerinin oluşmasına yol açabilir. Ancak ufak değişikliklerle kan şekerini dengelemek oldukça basit.

Genellikle acıktığımız zamanları geçiştirmek adına daha pratik yollara başvuruyoruz. Tatlı ihtiyacını gidermek ve kısa süreli bir tokluk yaratması için çikolata tüketmek de bunlardan biri.

Açken tüketilen tatlı yiyecekler, önce enerjiyi artırıyor sonrasında yerini aniden gelen yorgunluk hissine bırakabiliyor. Enerji akışının hızla değiştiği bu durum sağlık açısından birçok hastalığı beraberinde getirir.

Doktorlar bu durumun vücuda hızlı bir şekilde glikoz alınmasından dolayı gerçekleştiğini belirtiyor. Bu nedenle kan şekerinde yaşanan ani yükseliş hücrelerdeki mitokondrinin kapanmasına neden olur. Dr. Mahrukh Khwaja, problemin iltihaplanmalara yol açarak enerji üretme dengesini etkilediğini söylüyor.

Ani glikoz artışları bir süreliğine aç ve yorgun hissetmemize neden oluyor. Bununla birlikte üzgün hissetmek, hormonal dengesizlikler ve hafıza problemleri de beraberinde gelebiliyor.

Uzmanlar, önüne geçilemeyen bu durumun tip 2 diyabet hastalığına yol açabileceğini vurguluyor. Ancak ufak değişiklikler sayesinde bu riskli durumlardan uzak kalmak ve kaliteli bir hayat yaşamak mümkün. İşte alışkanlık haline getirmeniz gereken 3 aşama:

Kahvaltıyı tatlı değil, tuzlu yapın

Günün en önemli öğünlerinden kahvaltı, meyve suyu, smoothie veya gevrek gibi besinlerle geçiştirilmemeli. Kahvaltı öğününde sadece tatlı besinler almadığınızdan emin olun. Yemekten sonra ani kan şekeri artışları yaşamamak için kahvaltıda tuzlu yiyecekler tüketmeye çalışın.

Kahvaltıda yumurta, çavdar ekmeği, peynir ve kuruyemiş sağlığınız için çok daha faydalı alternatifler olabilir.

Yemeklerinize sebzeyle başlamayı deneyin

Lif açısından zengin olan sebzeler kan şekerini dengelemede güçlü bir etkiye sahiptir. Liflerin bağırsak duvarlarında koruyucu bir ağ oluşturduğunu belirten doktorlar, lifli yiyecek tüketiminin önemine değiniyor.

Bu tür yiyecekler glikoz emilimini azalttığı için yemeklerdeki glikoz artışı da yavaş yavaş azalmaya başlar.

Son dakikaya bırakmayın

Kan şekeri seviyesinin dengesizleşmesi çoğu kişide aynı etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Acıktığınızda vücudunuz hızlı tepkiler vermeye başlıyorsa, kontrolsüz yemek yediğinizi düşünüyorsanız ve el titremesi yaşıyorsanız tüketeceğiniz yiyeceklere de dikkat etmeniz gerekiyor.

Bunun için öğünlerinizi son dakikaya bırakmamanız kontrollü yiyebilmek için avantajlı bir yöntem olacaktır. Yemeklerinizi önceden hazırlayarak, aşırı acıkmayı beklemeden zamanında tüketebilirsiniz.

Sebze tüketiminde hazırlıklı olabilmek için pişireceğiniz sebzeleri hazır hale getirebilirsiniz. Çiğ sebze poşetleri hazırlayıp buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu sayede yemek yaparken kendinizi çok fazla bekletmemiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx