Türkiye’deki kahve zincirlerinin patronları kimler?

Edanur AKTÜRK AYKOL

Türkiye’de ortalama olarak insanların yüzde 82,7’si günde en az bir bardak kahve tüketiyor. Yaz mevsiminde sıcak kahvelere olan ilgi azalsa da kahve tüketim istatistikleri bu aylarda sadece yüzde 80,8’e düşüyor. Türkiye’de büyük bir çoğunluk kahve tüketirken, dışarıda kahve içmenin maliyeti en çok konuşulanlar arasında. Türkiye’de en çok tercih edilen içeceklerden biri Kahve. Türk kahvesi, Latte, Mocha ve diğerleri hepsi tercih listesinde. Peki Türkiye’deki kahve zincirlerinin patronları kimler?

STARBUCKS

ABD merkezli kahve zinciri Starbucks’ın sahibi Yahudi asıllı Amerikalı iş insanı Howard Schultz. Starbucks’ın Türkiye’yi de kapsayan Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesindeki şubeleri 1999’dan bu yana Kuveytli Alshaya Group’a ait. Starbucks şu anda Türkiye’de 663 mağaza ile en büyük kahve zinciri.

ESPRESSOLAB

Merkezi İstanbul’da bulunan Espressolab, ilk mağazasını 2014 yılında açtı. Türkiye, Orta Doğu ve Avrupa’da olmak üzere toplam 130 mağazası bulunuyor. Espressolab, Sütiş ile Kocadağ Ailesi Şirketleri’ne ait ve Emre ve Esat Kocadağ tarafından yönetilmekte.

KAHVE DÜNYASI

İlk mağazasını 2004’te Eminönü’nde açan Kahve Dünyası bünyesinde 7 şirket bulunan Altınmarka Grubu’nun bir üyesi. Şirketin yönetim kurulu başkanı Birol Altınkılıç. Ailenin yönetimde öne çıkan ismi ise Dilara Altınkılıç. Kahve Dünyası’nın CEO’su da Kaan Altınkılıç.

GLORİA JEAN’S

Baklavada tanınmış bir marka olan Hacı Sayid’in kurucusu Burhan Dinçerler, Gloria Jean’s Coffees’in isim haklarını 2012 yılında satın aldı ve markayı oğlu Mehmet Dinçerler’e teslim etti. 2012 yılında Türkiye’den çekilmeye hazırlanan kahve zinciri, Mehmet Dinçerler yönetiminde 11 yılda 85’ten fazla mağazaya ulaştı.

TCHİBO

Tchibo GmbH, merkezi Hamburg’da bulunan, Almanya’nın en büyük tüketim malları ve perakende satış kuruluşlarından biridir. Tchibo, yüzde 100 oranında Maxingvest (eski adıyla Tchibo Holding) adlı şirketler topluluğunun sahibi Herz Ailesi’ne ait. Tchibo Türkiye Genel Müdürü ise Hasan Ulutürk.

NERO

İngiltere merkezli Caffe Nero’nun Türkiye’deki tüm mağazaları ana şirkete ait. Türkiye CEO’su ise Ahmet Yanıkoğlu.

CARİBOU

Kuveytli Al Sayer Ailesi ile Yıldız Holding’in yüzde 50-50 hisse ortaklığı yaparak 2011 yılında Türkiye Pazarı’na getirdikleri Caribou Coffee markasının tüm hisseleri, 2015 itibariyle iki ortak arasında varılan anlaşma sonucunda Al Sayer Grubu’na devredildi. Caribou Coffee’nin Türkiye ofisi 2021 temmuz ayı itibarı ile Onefranchising Gurubu tarafından yönetilmeye başlandı. Caribou Coffee Türkiye Genel Müdürü ise Esin Aktürk Tosya.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx