TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin EURO 2024 hedefleri, altyapı planları ve Stefan Kuntz’un geleceği

Türkiye Futbol Federasyonu Mehmet Büyükekşi, Samsun’da spor medyası ile bir araya geldi. Türkiye-Galler maçının oynandığı Samsun şehrinde sohbet toplantısı gerçekleştiren Büyükekşi, Türk futbol kamuoyunun merak ettiği sorulara yanıt verdi.

İlk olarak A Milli Futbol Takımı’nın EURO 2024 hedefine dair konuşan Büyükekşi, TFF başkanlık seçimine tek aday olarak girmesi konusundaki eleştirileri cevapladı. “UEFA ve FIFA da tek adayla seçime gitti. Buralarda demokrasi yok mu?” diyen Büyükekşi, UEFA’ya üye olan 55 ülkenin 52’sinde stratejik planlama olduğunu ancak Türkiye’de bu zamana kadar yapılmadığına dikkati çekti.

Dinamik bi yapı oluşturacaklarını söyleyen Büyükekşi, futbolun tüm paydaşlarını bu sürece dahil edeceklerini söyledi. Altyapı konusunda eğitimlere başladıklarını belirten TFF Başkanı, transfer dönemindeki oyuncu sözleşmelerini yetiştirme krizine son verecek bir sistem geliştirdiklerini ifade etti.

Büyükekşi, son olarak A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz’un geleceğine dair konuştu:

“BAŞARILARIN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI LAZIM”

“Bildiğiniz gibi İtalya ve Azerbaycan’da Avrupa Şampiyonası’nda sonuç umduğumuz gibi olmadı. Bizim hedefimiz Avrupa Şampiyonası’na katılmak değil, katıldıktan sonra orada başarılı olmak. Letonya maçında öldük öldük dirildik. Çok şükür golü attık da sevindik. Onun için bugün maçı almak yetmiyor. 2002 ve 2008’den sonra bir başarımız yok. İnşallah 4 yıllık yeni bir görev süremiz olacak. Daha büyük başarılara gitmek istiyoruz. Bu maç da bunun ilk adımı. Galler’in Ermenistan’a yenilmesi bize büyük bir avantaj getirdi. Cumhurbaşkanımız da aradı, futbolculara selamlarını iletti ve tebrik etti. 2008 yılında gerek İsviçre gerek Avusturya’da bütün maçlarda rahmetli Hasan Doğan’la beraberdik. O zaman da son dakika golleriyle atıyorduk. Tekrar böyle bir başarı yakalamak için çalışmamız lazım. Başarıların da bir seferlik değil, sürdürülebilir olması lazım.”

“BURALARDA DEMOKRASİ YOK MU?”

“2 aday olsun, 3 aday olsun, demokrasi olsun denildi. Dünya futbolunda 2 seçim yapıldı. Birinde FIFA Başkanı’nı seçtik, karşısında aday yoktu. Portekiz’de UEFA Başkanı’nı seçtik ve tek aday olarak katıldı, seçildi. Buralarda demokrasi yok mu? Biz iyi niyetle, koltuktan güç almadan, koltuğa güç vererek hareket etmek istiyoruz. Son 1 yılda 15 yılda yapılmayan birçok şeye parmak bastık. Başkanlık yapan herkes dostumuz. Ama maalesef Türk futbolunda gördüğümüz şey şu, varsa yoksa hakem hatası. Hakem hatasını konuşmakla Türk futbolu geriye gider. Kimseye faydası yok. Bütün yapılan işler sadece kamuoyunun algısını yönetmek için yapılıyor. Bu da Türk futboluna zarar veriyor. İşin en önemli konusu sürdürülebilir şeyler yapabilmek.”

“STATİK DEĞİL, DİNAMİK PROJE OLACAK”

“UEFA’ya üye 55 ülke var, 52’si stratejik plan yapmış, biz yapmamışız. Şimdi yapıyoruz, inşallah kasım ya da aralık ayında bitireceğiz. Statik değil dinamik bir proje olacak. Özellikle kısa dönemde, orta vadede ve uzun vadede Türk futbolunda neler yapılması gerektiğini planlayacağız. Futbolun tüm paydaşları buna dahil olacak. Taraftar dernekleri başkanlarını dahi toplantılara çağırdık. Yabancı kuralından tutun her türlü konuya değinecek bir planlama olacak.”

“Burada en önemli konulardan birisi Türk futbolunun marka değerini artırmak. Kulüplerimizin en üstünden en altına kadar bütün kulüpler ekonomik sıkıntılar çekiyor. Anadolu kulüplerinin 100 milyonla 1 milyar arası borçları var. Bursaspor örneği var. Bu borçların sürdürülebilmesi mümkün değil.”

“KULÜPLER iSTİYOR Kİ KOMPLE SERBEST OLSUN”

“Bir diğer konu yabancı kuralı. Kulüpler istiyor ki komple serbest olsun. Ama diğer taraftan bakıyoruz, bu kural ne zamandan beri var diye sordum. 2015’ten beri var dediler. Bu zamandan itibaren kulüpler bazında gösterilen bir başarı yok. Süper Lig kulüplerinin son 3 yılda yabancı oyuncu transferine harcadığı para 1 milyar dolar. Avrupa’da ziyaretlerde bulunduk. Ziyaretin amacı akademiler. Hep altyapıları ziyaret ettik. Ajax’ı, Alkmaar’ı ziyaret ettik. Ajax’ta yönetici ‘Her yıl 2 oyuncuyu A takıma vermem lazım.’ diyor. AZ Alkmaar yöneticisi ‘Biz zengin bir kulüp değiliz, bizim 20 milyon Euro’luk oyuncu satmamız lazım.’ diyor. Süper Lig’de genç oyuncu oynatma süresi 4 dakika. Avrupa’nın en yaşlı ligi Türkiye’de, en yaşlı takımı Türkiye’de. Ama Avrupa’nın en genç milli takımı da Türkiye’de.”

“AVRUPA’DA 6 YAŞINDA BAŞLATIYORLAR”

“Altyapı konusunda nisan ayında eğitimlere başladık. Her Süper Lig takımından 10 tane altyapı hocası ve 1 altyapı direktörü eğiteceğiz. Her eğitilecek kişi aynı eğitimi almayacak. Avrupa’da 6 yaşında başlatıyorlar. Yeteneklerin bulunması için aşağıdan başlaması lazım. 20 takım için 220 hocayı eğitime tabi tutuyoruz. Bizim milli takım altyapı hocalarını da eğitiyoruz. Çok yüklü bir maliyeti var ama biz TFF olarak karşılıyoruz. Eğitim bitip göreve başladıklarında bu hocaların da 6 ay boyunca net maaşlarını TFF olarak biz karşılayacağız.”

“2-3 YIL SONRA EN AZ 40 AKADEMİ OLACAK”

“Kulüplere altyapılar için 3 saha ve 1 bina yapılması için gerekli görüşmeleri yaptık. 2024 sonuna kadar bunun bitirilmesini istedik. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un oyunculara ödediği maaşlar 25 ile 45 milyon Euro arası. Anadolu takımlarının da ödemesi İstanbulspor hariç 10 milyon Euro civarı. Bunun yüzde 20 stopajı var. Bununla ilgili görüşmeleri yaptık ve kanun çıktı. Kulüpler artık stopajı ödedikten sonra geri alıyorlar ama bu parayı da transferde kullanamıyorlar. Bu parayı altyapıya yapacakları saha, bina ve çalışanlara harcayacaklar. 2-3 yıl sonra Türkiye’de en az 40 akademi olacak. Bunlar kolay işler değil. Belki benim görev süremde tamamlanmaz ama önemli olan kalıcı olabilmesi. 85 milyonluk ülkede tesadüfen oyuncu çıkmaması lazım, fabrika gibi üretmemiz lazım.”

“Mesela Belçika’da bir data oluşturulmuş. 19 tane sol ayaklı oyuncu yazılmış datada. Birisinin boyu uzun, diğeri dripling özelliğine sahip. Hepsi veriye dayalı. Ama bizde her şey subjektif, veriye dayalı değil. Bunu ortadan kaldırmamız lazım.”

“KULÜPLERE ŞİFRE VERİLECEK”

“Biliyorsunuz bazı kulüplerimiz motokuryeyle oyuncu sözleşmesini yetiştirdi, kimisi yetiştiremedi. Şimdi bunu kaldırıyoruz. Her kulübe şifre vereceğiz. Oyuncuyla sözleşmesini yapacak, şifresini girip transferi tamamlayacak. İsterse oyuncuyla İngiltere’de, Fransa’da anlaşsın, oradan şifresini girip işlemi tamamlasın.”

“EĞER YÖNETİCİLİĞİ BİLMESEYDİM…”

“Ben 2 yıl Gaziantep FK’nin başkanlığını yaptım. 2 yılda da başarılı olduk. Futbolcu transferini, futbolcu zihniyetini iyi biliriz. Sumudica gibi birisiyle çalıştım, her hafta soyunma odasına indim. Eğer ben bu yöneticiliği bilmeseydim, Süper Lig’e çıktıktan sonra kulübü düşürürdüm. Berna başkan Kayserispor’un başına geçtiğinde “Ofsaytı biliyor musun?” diye sordular, “Bilmeme gerek yok, ben oynamıyorum.” dedi. Biz önemli yöneticilerle çalışıyoruz.”

STEFAN KUNTZ’UN GELECEĞİ…

“Biliyorsunuz bu hocayı ben getirmedim. Ben 1 yıllık göreve gelmiştim, şimdi bundan sonra daha farklı şeyler yapabilirim. Göreve geldikten sonra federasyonda 65 yaş üstündeki kişilerle yolları ayırdık, hiçbir iş yapmayan kişileri gönderdik. Ben istikrardan yanayım. Başarı istikrarla gelir. Büyük bir problem yoksa istikrarlı olmak lazım. Türk Hava Yolları’ndayken Manchester United’a sponsor olduk, gittik Alex Ferguson’la yemek yedik. Adam orada 26 yıl görev yaptı. Bazı konularda biraz sabretmek lazım. Kuntz konusunda da, işler istediğimiz gibi olursa devam ederiz. Bir kurumda kariyer planı olmazsa, orada verim olur mu?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx