‘Tarafsız olun’ diyen İsrailli tarihçi Hariri’ye takipçilerinden sert tepki: Geçen haftalarda taraf seçiyordun tarih bu yaptıklarını unutmayacak

Gazze’de yaşanan soykırım 26. gününde tüm çirkinliği ile devam ediyor. İsrail ordusu 7 Ekim’den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nde 11 binden fazla yeri vurduğunu duyurdu. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 3 bin 542’si çocuk, 2 bin 187’si kadın olmak üzere 8 bin 525 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 643 kişinin yaralandığını bildirdi.

Tüm bunlar yaşanırken; her defasında insan hakları savunuculuğu yaptığını iddia eden İsrailli tarihçi Yuval Noah Harari, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı takipçileri tarafından sert tepkiye neden oldu.

Gazze’deki katliamı, çocukların vahşice öldürülmesini görmezlikten gelen Hariri, ”Entelektüellerin, sanatçıların ve akademisyenlerin görevi daha derine inmeye çalışmaktır. Özellikle de günümüzün post-truth ikliminde, gerçekliğin karmaşıklığını görmeye çalışmaktır. Sadece bir tarafı seçmek entelektüel ve duygusal açıdan tembellik gibi geliyor” ifadelerine yer verdi.

İnsanları sözde ‘tarafsız’ olmaya çağıran Hariri, ‘Bu duygu tembelliğe itiyor’ diyerek işgalci İsrail’in yaptıklarını kapatmaya çalıştı.

‘Gazze yıkılırsa tam olarak hangi tarafı suçlayacaksınız?’

Hariri, yaptığı paylaşımdan takipçilerinin sert eleştirileriyle karşılaştı. Bir kullanıcı, ”Genellikle bu konuda oldukça iyi olduğunuzu söylerdim ama bu konuda açıkça bir taraf seçtiniz. Ama bu durum Gazze’nin tam olarak yıkımıyla sonuçlanırsa, bu yıkımın suçlusu olarak hangi tarafı göreceksiniz?” diyerek tepkisini dile getirdi.

Bir başka kullanıcı, ”Mazlumların, işgal edilmişlerin ve masumların tarafını seçmek yapman gereken şey. Bu kadar basit. Bu boş ifadeleri buraya Instagram’a koymak tembellik” ifadelerine yer verdi.

‘Ukrayna’daki çatışma patlak verince tarafsız mı kaldınız?!’

Kullanıcılar, Hariri’nin Ukrayna’daki yaşananlara sert tepki verdiğini hatırlatarak, ”Ukrayna’daki çatışma patlak verince tarafsız mı kaldınız?! Peki ya bir erkeğin bir çocuğa karşı şiddet sergilediği durumlar?! Sizde de mi duruş sergilemekten alıkoyuyorsunuz?! Bazen bir taraf seçmek kritik düşüncenin eksikliği anlamına gelmez; daha çok kurbanın konumunun açık doğasının altını çizer” dedi.

‘Geçen haftalarda taraf seçiyordun’

İsrail’de yaşanan olaylar konusunda taraf olduğunu söyleyen bir kullanıcı, ”Geçen haftalarda açıkça taraf seçiyordun… İsrail yanlısı bir soykırım bu” dedi.

‘Tarih unutmayacak’

‘Tarih unutmayacak’ diyen bir kullanıcı ise, “Duygusal olarak tembel” demek Soykırımdan daha iyidir değil mi? Terörle boğuşanların tarafını zaten seçiyorsunuz. Tarih unutmayacak” diyerek tepkisini dile getirdi.

Konu LGBT olunca kalkan oluyor

Kendisi de açık kimlikli bir gay olan ve 21 yıl önce tanıştığı şimdiki kocasıyla beraber yaşayan Harari konu sapkın düşünce LGBT olunca ise bir nefer gibi arkalarında duruyor. Hariri, her defasında tarihte Yahudi soykırımına giden süreçte yaşananları ve günümüzde çeşitli otoriter ülkelerde gözetim teknolojilerinden yararlanılarak uygulanan mevcut politikaları hatırlatarak dünya genelindeki sapkın akım LGBT’lileri teyakkuzda olmaları ve örgütlenmeleri için uyarıyor.

‘Eğer iki erkek birbirini seviyorsa bunun neresi yanlış’ diyen açık eşcinsel Hariri, Guardian’daki bir makalesinde LGBT’lilerin fazla güç sahibi olmadıkları için ve hali hazırda toplumda onlara karşı bir ön yargı ve ayrımcılık hakim olduğundan, onları hedef göstermek ve infaz etmenin maliyetinin de düşük olduğunu ekliyor.

‘İsrail, Hamas’ı silahsızlandırmak istediğini söylüyor ve vatandaşlarını korurken bu hakka sahip’

Her defasında İsrail’in vatandaşlarını koruma hakkına sahip olduğunu ifade ederek tarafını belli eden makaleler yazan Hariri, 19 Ekim 2023 tarihli makalesinde Hamas’ı silahsızlaştırmanın hayati önem taşıdığını yazdı

Hariri, ”İsrail, Hamas’ı silahsızlandırmak istediğini söylüyor ve vatandaşlarını korurken bu hakka sahip. Hamas’ı silahsızlandırmak, gelecekteki barış şansı için de hayati önem taşır, çünkü Hamas, silahlı kaldığı sürece bu tür çabaları engellemeye devam edecektir” diyerek ne kadar taraf olduğunu da bir kez daha dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx