EURO 2024’ü garantileyen A Milli Takımımız için grup liderliği önemli! Üçlü averaja kalırsa…

Vincenzo Montella ile bambaşka bir hava yakalayan A Milli Takımımız, önce ‘Dünya ikincisi’ apoletli Hırvatistan’ı deplasmanda 1-0 yendi ardından Letonya’yı Konya’da 4-0’lık skorla dağıttı. İlk 2 sırayı garantileyip Almanya’da düzenlenecek EURO 2024’e adını yazdıran Ay-yıldızlı ekibimizin grubu lider bitirmesi büyük önem taşıyor. Zirvede kalırsak bir ilke imza atacağız.

6. KEZ AVRUPA ŞAMPİYONASI VİZESİ ALDIK

Almanya’da düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası’nda gitme hakkını kazanan A Milli Futbol Takımı, tarihinde 6. kez bu organizasyona katılacak. İlk kez 1996 yılındaki turnuvaya katılan Milliler o tarihten sonra 2000, 2008, 2016 ve 2020 yıllarındaki organizasyonlara katıldı.

İŞİMİZ SON MAÇA KALABİLİR

Letonya karşısında alınan galibiyet ile birlikte Türkiye, tarihinde ilk kez üst üste 3. kez Avrupa Şampiyonası’na gitmeyi garantiledi. Ancak finallere doğrudan katılacak olmamız, her şeyin bittiğini göstermiyor. 18 Kasım’da Ermenistan kendi sahasında Galler’i konuk edecek. Bu karşılaşma bizim için büyük önem arz ediyor. Bay geçtiğimiz haftada 10’ar puanlı Galler ve Hırvatistan puan kaybı yaşarsa son maçlara bakmaksızın, grup liderliğini garantileyeceğiz. Ancak iki rakibimiz de puan kaybetmezse bu kez zirve için işimiz son maça kalacak. 

LİDER BİTİRİRSEK 1. TORBADAYIZ

21 Kasım’da deplasmanda Galler ile oynayacağız. Bu mücadeleden bir puan alsak dahi, gruptan lider çıkacağız. Öte yandan grubu lider tamamlarsak, tarihimizde bir ilk olacak. Türkiye, ilk kez finallere lider olarak gitmiş olacak. Bu da Ay-Yıldızlı ekibin, organizasyona 1. torbadan katılacağı anlamına geliyor.

ÜÇLÜ AVERAJA KALIRSA GALLER  

Türkiye 7 maç sonunda 16 puana ulaştı. 6 karşılaşma oynayan Hırvatistan ve Galler ise 10 puanda. Bu iki ekip kalan 2 mücadeleyi kazanırsa (Galler’e yenilmiş olduğumuzu varsayarsak) 8 maç sonunda tüm takımlar 16 puan toplayacak. Bu durumda 3 ülke arasında oynanan karşılaşmalara bakılacak. Galler 7 puan, biz 6 puan, Hırvatistan ise 4 puan almış olarak bu şekilde sıralanacak. Son maçta Galler’den puan almamız halinde ise 3’lü averaj devre dışı kalacak, lider olarak EURO 2024’e gideceğiz.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx