Duş başlığınız mikrop ve hastalık saçıyor olabilir! Komaya götürebilen semptomlara dikkat

Duş başlığı olarak belirtilen hastalığı tüberkuloz hastalığına da sebep olan bakteri ailesinden bir mikrop oluşturur.

Tatil döneminde sıklıkla karşılaşıyor

Uzmanlar lejyoner isimli bu mikrobun duş başlıklarında da bulunabildiğine dikkat çekerek duş başlığının temizliği hakkında önemli uyarılarda bulunuyor.

Özellikle tatil döneminde sıklıkla karşılaşılan lejyonerler, baş ağrısından komaya hatta organ yetmezliğine kadar sebebiyet verebilen bir bakteri türüdür.

Kuru öksürük, baş ağrısı ve ishalle kendini gösteriyor

Genellikle bulaşmış olduğu su kaynaklarında duş başlıklarına hatta klimalı ortamlara yerleşip oradan da insanlara bulaşabiliyorlar.

Duş başlığı hastalığı kuru bir öksürük, kas ağrıları, akciğer dışı semptomlar, baş ağrısı ve ishalle kendini gösterebiliyor.

Akciğere kadar ulaşıyor

Mikrop, duş başlığının içerisine yerleşip çoğalır ve duş alırken küçük su damlacıklarıyla akciğere kadar ulaşır.

Hastayı komaya kadar götüren bu hastalıkta ise ateş oldukça önemli bir faktör. Hasta zatürreyken ateşli olduğunda nabzı yükselirken, duş başlığı hastalığında ise nabzı düşer.

Hastalık özellikle, ince uzun boylu zayıf kişilerde, skolyoz yani omurga eğriliği olanlarda, bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişilerde ve hali hazırda akciğer hastalığı olanlarda daha fazla kendini gösteriyor.

Mikrop kaptıktan 2-3 gün sonra semptomlar görülmeye başlıyor. Hastalığın tanısı konulduktan sonra ise erken teşhisle tedavisi mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx