Bu DeFi Altcoin’de KYC Tartışması: Geleceği Tehlikede mi?

Uniswap V4 havuzlarında Müşterini Tanı (KYC) doğrulamasına olanak tanıyan bir hook, toplulukta tartışma yarattı. Bu da DeFi altcoin ve kripto topluluğunda DeFi’nin geleceği hakkındaki tartışmaları alevlendiriyor.

Uniswap V4 hook’ları, DeFi altcoin topluluğunda tartışma yarattı

DeFi altcoin Uniswap V4 hook’ları için artık açık kaynaklı bir dizinde bulunan yeni bir hook var. Ancak, bu kripto topluluğu içinde tartışmalara yol açıyor. Bu hook, kullanıcıların bir havuzda işlem yapmadan önce Müşterini Tanı (KYC) kontrolünden geçmesini sağlıyor. Hook’u eleştiren X’teki bir kullanıcı, hook’un merkezi olmayan finans protokollerinin düzenleyiciler tarafından (white list) beyaz listeye alınması olasılığını ortaya çıkardığını belirtiyor. Bu bağlamda kullanıcı şu uyarıyı yapıyor:

Geçen yılki tüm yazılarımda açıkladığım gibi: LP’ler için “KYC seçeneği” ile başlıyor. Ve sonunda off-chain barındırılan bir “düzenleyici white list onaylı” veritabanına taşınır. Ve sonra KYC olmayanlar yasadışı terörist kara para aklama olarak etiketlenir. Soyboyları kandırmayı bırakın.

Esasen bir hook, geliştiricilerin programın ana yapısını değiştirmeden bir kodu özelleştirmelerine olanak tanıyan bir araçtır. Uniswap V4’te bu hook, geliştiricilerin DeFi altcoin içinde KYC doğrulamasını kullanmalarına izin verecek. Finans kurumları, müşteri kimliklerini doğrulamak ve ilgili riskleri değerlendirmek için KYC prosedürlerini kullanır. KYC’nin birincil amacı kara para aklama ve terör finansmanı faaliyetlerini tespit etmektir.

KYC hook kodu GitHub’da mevcut. Kaynak GitHub

Faydalı olacağını düşünenler de var!

Bir KYC hook, bir topluluk geliştiricisi tarafından DeFi altcoin Uniswap V4’ün dizininde isteğe bağlı bir işlev olarak kullanıma sunuldu. KYC doğrulamasını, Non Fungible Token’ler (NFT) gerçekleştiriyor. Başka bir X kullanıcısına göre, hook likidite sağlayıcılarına özgü. Ayrıca, belirli yargı alanlarındaki düzenleyici gerekliliklere uyması gereken projeler için yararlı bile olabilir. Kullanıcı görüşlerini şu şekilde ifade ediyor:

Görünüşe göre bunun nasıl çalıştığını anlamıyorsunuz. 1 numara lp’ye özel. Bazı projeler yargı yetkisinin yasal sınırları içinde faaliyet göstermek isteyebilir. 2 kancalar topluluk geliştiricileri tarafından yapılabilir. “Gerçek DeFi” için herkesten daha fazlasını yapmış bir şeyi çöpe atıyorsunuz.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler DeFi altcoin’lere ve işlemlerine daha yakından bakıyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, yakın zamanda, dünyanın en büyük yirmi ekonomisinden oluşan G20 grubu, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Finansal İstikrar Kurulu (FSB) tarafından önerilen ve kripto düzenlemelerini sıkılaştıran bir kripto düzenleme yol haritasını kabul etti. Altcoin Uniswap V4, özelleştirilebilir hook’lar sunuyor . Ayrıca, erişimin yönetişim onaylı kuruluşlarla sınırlı olmak üzere 2024’ün başlarında kullanıma sunulması bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx