SGK’dan milyonları heyecanlandıran adım: 7 yıl daha erken emekli olabilirsiniz

Milyonlarca kişi erken emekliliğin yollarını araştırıyor. Vatandaşlar en kısa zamanda emekli olabilmenin hayalini kuruyor. SGK’nin mevzuatında ise dikkat çeken bir detay ortaya çıktı.

Türkiye’deki emeklilik sisteminde yıllar içerisinde yapılan değişikliklerle çok farklı uygulamalar ortaya çıktı. Aynı iş yerinde, aynı işi yapanların emeklilik şartları farklı olurken yıldan yıla da emekli olmak güçleşiyor.

Emeklilerin sayısının 16,2 milyona ulaşması SGK’nın bütçe disiplinini riske atarken yine de erken emeklilik fırsatları sigortalılara veriliyor.

ERKEN EMEKLİLİĞİN AZ BİLİNEN YOLU

Emekli olma koşulları, SGK mevzuatında belirlenmiş ve titizlikle uygulanmaktadır. SSK kapsamında çalışanlar, 7200 gün prim ödeme şartını yerine getirdiklerinde kadınlar 58 yaşında, erkekler ise 60 yaşında emekli olabiliyor. BAĞKUR sigortalıları için ise yaş kriteri aynı olsa da prim şartı 9000 gün olarak belirleniyor.

Ancak, nadir durumlar dışında, erken emeklilik imkanı sınırlı ve bu fırsat sadece belirli kadın sigortalılara tanınıyor.

Kadınların iş hayatında etkin bir rol oynamaları, hem SGK’nın gelirlerini artırma açısından önemli bir faktör teşkil ediyor, hem de kadınların iş gücüne katılması, ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunuyor. SGK, özellikle çalışan kadınlara özel bir hak sunuyor.

Bu hak, engelli çocuğu olan kadınları kapsıyor. Engelli çocuğa sahip olan kadınlara, prim desteği ve emeklilik yaşında indirim gibi avantajlar sağlanıyor. Söz konusu uygulama, hem ailelere destek olmayı hedeflerken hem de kadınların istihdama katılımını teşvik ediyor.

Engelli bir çocuğa sahip olan annelerin iş hayatlarını sürdürmeleri genellikle büyük bir zorlukları beraberinde getiriyor. Bu zorluğu hafifletmek amacıyla SGK, engelli çocuğa sahip olan sigortalılara özel avantajlar sunuyor.

Bu kapsamda, emeklilik döneminde yüzde 25 prim desteği sağlanıyor ve aynı oranda emeklilik yaşında indirim uygulanıyor.

Bu uygulama sayesinde, söz konusu anneler normalde geçerli olan 58 yaş sınırlamasını aşarak daha erken bir yaşta emekli olma imkanına sahip olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx