Seramik Sanatçıları 10. Kez Kuşadası’nda Bir Araya Geldi

Göçtur Turizm kurucusunun ismini taşıyan ve ağırlıklı olarak sanat, kültür ve eğitim konularında faaliyet gösteren Mehmet Nuri Göçen Kültür, Eğitim ve Sanat Vakfı (Mehmet Nuri Göçen Vakfı) tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Seramik Çalıştayı, Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 27 seramik sanatçısını bir kez daha Kuşadası’nda bir araya getirdi. 

Değerli seramik sanatçısı Mehmet Tüzüm Kızılcan’ın liderliğinde gerçekleşen çalıştayın çalışmaları, eşsiz misafirperverlik anlayışı, kendisine ait koyu, sahili, mavi bayraklı plajı, muhteşem doğası ve otelin tüm mekanlarında sergilenen sanat eserleriyle misafirlerine mutlulukla hatırlanacak anlar yaşatan Pine Bay Hotels & Resorts, çalıştay kapsamındaki tüm çalışmalara ev sahipliği yaptı. Katılımcılar, eskiden makilik olan ve Göçtur’un girişimiyle yeşillendirilen kendi koyunda yer alan Pine Bay Hotels & Resorts’da konakladılar. 

Çalıştay Kapanış Sergisi ve Kokteyli, Göçtur girişimiyle restore edilen Eski Tabakhaneler’de (Old Town Tanneries) gerçekleştirildi. Kokteyl sonrası, yine Göçtur bünyesinde faaliyete geçirilen ve beldeye kazandırılan ilk dünya markası olma özelliği taşıyan DoubleTree by Hilton Kuşadası’nın en üst katında yer alan seçkin mekan Gió Rooftop Restaurant & Lounge’da bir kapanış yemeği de düzenlendi.

Mehmet Nuri Göçen Kültür, Eğitim ve Sanat Vakfı’nın, sanata ve sanatçıya desteğini yıllardır sürdürdüğünü ifade eden Mehmet Tüzüm Kızılcan, “Göçen Ailesi’ne sanata ve sanatçı ruhuna katkıları için teşekkür ediyorum. Seramik sanatının uluslararası bir buluşması haline gelen bu değerli çalıştayda yer almaktan son derece mutluyum. Seramiğin hem kültüründen hem de sanatından çok şeyi burada paylaşıyoruz. Birlikte üretmek, birlikte öğrenmek çalışıyoruz; birbirimizden ilham alıp birbirimize ilham veriyoruz.” dedi.

Sanatın yaşamı güzelleştirme ve zenginleştirme özelliğine vurgu yapan Mehmet Nuri Göçen Kültür Eğitim ve Sanat Vakfı Başkanı Naile Göçen Çukurova, “Farklı kültürleri ortak bir dilde birleştiren sanat, bizlere bu kültürleri tanıma, bu kültürlerdeki farklı olayları sorgulama ve öğrenme fırsatı veriyor; dünya barışına katkı yapıyor. Seramik, insanı ve doğanın dört elementini bir araya getiren bir sanat dalı. Kil, yani toprak, sanatçının parmaklarında şekillenirken su ve hava ile besleniyor, fırında yani ateşte son halini alıyor. Seramik sanatının uluslararası bir buluşması haline gelen çalıştayımızın 10. yılına ulaşmış olması çok özel ve sevindirici. Bunu mümkün kılan ve beni de bu sanatla tanıştıran değerli dostum Mehmet Tüzüm Kızılcan’a ve bizlerle olan sanatçılarımıza, emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Göçtur Turizm kurucusu, babam merhum Mehmet Nuri Göçen’in adını taşıyan vakfımızın kuruluş amacını oluşturan eğitim, kültür ve sanat faaliyetlerini düzenlemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Çalıştayın daha fazla insanın sanat ve seramikle buluşmasına katkı sağladığını vurgulayan Pine Bay Hotels & Resorts Genel Müdürü Rena Çukurova, “2008 yılında kaybettiğimiz sevgili dedem Mehmet Nuri Göçen’in hayat felsefesini ve anısını yaşatan vakfımızın düzenlendiği, sevgili Tüzüm Hocamızın ve değerli sanatçıların katkısıyla bugünlere gelen çalıştaylarımızın 10uncusuna ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Çalıştay sergimizin ve kapanış kokteylimizin, kadim zanaatkarların sanatlarını emeklerini emeğe dönüştürdükleri Eski Tabakhaneler’de düzenlenmesi, bizler için ayrı bir anlam taşıyor; bu güzel mekanın Kuşadası’nın günlük şehir hayatına ve sosyo kültürel zenginliğine katkısının bir örneğini oluşturuyor. Yıllar içerisinde çalıştaylarımıza katılan değerli sanatçıların bir kültür mirası oluşturan bine yakın sanat eseri, otellerimizde yaşam alanlarında sürekli olarak sergileniyor. Ayrıca otellerimizde yer alan ‘Vintage’ mağazalarında satılan eşyalar ve koşudan elde edilen gelirler, vakıf tarafından öğrenci burslarına kaynak olarak aktarılıyor. Hocamıza ve tüm katılımcılarımıza bir kez daha teşekkür ediyor ve 11inci çalıştayımızda tekrar bir arada olmayı diliyoruz” dedi.

10. Seramik Çalıştayına Katılan Sanatçılar

 • Danijela Piculjan
 • Sukumarl Tuk Sarakasetrin 
 • Ahn Si Sung
 • Sucheon
 • Ilona Romule
 • Shamai Sam Gibsh
 • Kostas Karakitsos
 • Stratos Karakitsos
 • Malkhaz Shvelidze
 • Otar Vepkhvadze
 • Ludymilla Kozlova
 • Buğra Özer
 • Ergün Arda
 • Nurdan Yılmaz Arslan
 • Burak Tatar
 • Tevfik Türen Karagözoğlu
 • Şebnem Toker Bahar
 • Oktay İde
 • Gökhan Taşhomcu
 • Adem Akkın
 • Ali Bardak
 • Ümit Köyman 
 • Kadir Ertürk
 • Eren Gözüyaşlı
 • Caner Güner
 • Nuran Yıldızel
 • Elif Bektaş
 • Rojda Kurtcebe
 • Muhammet Emir Taşdemir 
 • Duygu Su Mustafaoğlu

 

Mehmet Nuri Göçen Kültür, Eğitim ve Sanat Vakfı Hakkında

Çalışanlarının çocuklarına ve eğitimini sürdüren çalışanlarına akademik başarılarını gözeterek burs imkânı sağlayan Göçtur, kurucusunun ismini taşıyan Mehmet Nuri Göçen Vakfı bünyesinde 2013 yılından bu yana her yıl, Seramik Çalıştayı, Resim Çalıştayı ve sergi etkinlikleri ile Gençlik Koşuları düzenlemektedir. Bu etkinliklere ev sahipliği yapan Pine Bay Hotels & Resorts ve Doubletree By Hilton Kuşadası otellerinde yer alan mağazalarda satılan eşyalar vakıf tarafından öğrencilere burs olarak aktarılmaktadır.

İKSEV (İzmir Kültür ve Sanat Vakfı) iş birliği ile İzmir Kültür Festivali kapsamındaki Efes Konserleri organizasyonuna, Kuşadası Belediyesi Uluslararası Neopolis Taş Heykel Sempozyumu, KUSAV ve belediyenin düzenlediği Altın Güvercin ve Kuşadası’nın birçok yerel festivallerine de düzenli desteğini sürdüren Mehmet Nuri Göçen Kültür, Eğitim ve Sanat Vakfı, kamu ve yerel yönetimler iş birliğinde eğitim, sağlık ve yaşamla ilgili diğer konularla da sorumluluk almaktadır.

Pine Bay Hotels & Resorts Hakkında: 

1993 yılında Çam Limanı’nın bugünkü haline dönüşmesiyle başlayan Pine Bay Hotels & Resorts, kurulduğu günden bu yana Türk misafirperverliği ile kişiye özel hizmet sunarak misafir memnuniyetini en üst düzeyde tutuyor. Kendine ait özel koyu, farklı plajları ve marinasıyla doğaya saygılı bir şekilde konumlanan Pine Bay, size özel bir inziva alanı yaratıyor. Toplamda 1200 metrelik sahil şeridi ve geniş açık havuzlarıyla her yaştan misafirine kusursuz anlar vadediyor.

Her şey dahil konseptiyle hizmet veren Pine Bay Hotels & Resorts, deniz ve bahçe manzaralı odalarının yanı sıra aileler için tasarlanan kulüp odaları, müstakil villaları ve farklı konseptte odalarıyla da dikkat çekiyor. Otelde usta şeflerin imzasıyla sunulan dünya mutfağından lezzetlerin yer aldığı açık büfesinin yanı sıra, 7 farklı a la carte restoran seçeneği de mevcut.

Konforlu, şık ve üstün teknolojiyle donatılmış konferans ve toplantı salonlarıyla profesyonellerin maksimum memnuniyetleri için tasarlanan Pine Bay, 1 adet balo salonu, 5 toplantı odası, 8 adet komite odası ve 2 farklı fuaye alanının yanı sıra, Etkinlik Planlamacıları, Banquet Catering birimi ve kişiye özel tahsis edilmiş ofisleriyle tüm organizasyonları kusursuz bir şekilde gerçekleştiriyor.

Ege’nin en güzel koylarından birinde, kusursuz bir atmosfere ve doğaya ev sahipliği yapan Pine Bay Hotels & Resorts, dünyanın her yerinden sayısız mutlu misafiri ağırlıyor. Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere, Rusya ve İran gibi birçok ülkeden gelen misafirleriyle her zaman dolu dolu bir hizmet sunan Pine Bay, İzmir’e 92 km, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na 60 km ve Milas-Bodrum Havalimanı’na 127 km mesafede yer alıyor.

Yeşilliklerin arasında kendine özel koyu ve büyüleyici doğasıyla misafirlerini huzur duygusu ile karşılayan Pine Bay Hotels & Resorts, adeta gizli bir cenneti çağrıştırıyor. Tüm misafirlerini ‘mutlu anlarını mutlu anılara’ dönüştürmeye davet ediyor. pinebay.com

 

Göçtur Turizm ve Markaları Hakkında

1987 yılında turizme değer katmak ve ülkemizin turizm potansiyelini artırmak hedefiyle hayat bulan Göçtur Turizm, Kuşadası’nda muhteşem bir doğaya sahip Pine Bay Hotels & Resorts ve beldeye kazandırılan ilk dünya turizm markası olma özelliği taşıyan DoubleTree by Hilton Kuşadası otellerinin yanı sıra, Kuşadası’nın yakın tarihini yeniden canlandıran Old Town Tanneries ve dünya lezzetlerinin eşsiz bir lokasyonda sunulduğu Gio rooftop markalarını bünyesinde bulundurmaktadır.

Misafirlerine ve paydaşlarına mutlu anlar yaratmak kadar, sürdürülebilir turizm odağında dünyamızın sahip olduğu kaynakları en iyi şekilde kullanarak, gelecek nesillere aktarabilmeyi de önceliklendiren Göçtur Turizm çalışanları, yerel toplum ve çevresel özelliklerle katma değer yaratarak misafir ve paydaşlarına yenilikçi, yaratıcı, kişiselleştirilmiş deneyimler sunmayı amaçlıyor. goctur.com.tr 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx