CHP’li Akdoğan: ‘Vizesiz Avrupa’ dediniz, şimdi hepten vizesiziz

ANKARA – CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında son aylarda yaşanan vize sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘VİZESİZ AVRUPA HAYAL OLDU’

9 yıl önce Avrupa Birliği Geri Kabul Anlaşması’nın imzalandığını hatırlatan Akdoğan, “Bu anlaşmayı imzalarken de ‘Biz geri kabul anlaşmasını imzalıyoruz. Ama onlar da Türk Vatandaşlarına en az 3 yıl içinde vize serbestisi tanıyacaklar’ demişlerdi. Anlaşmanın üzerinden 9 yıl geçti AB ülkeleri başta olmak üzere ABD ve İngiltere Türk Vatandaşlarına adeta vize ambargosu uyguluyor. Vizesiz Avrupa dediniz şimdi hepten vizesiziz” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının anayasal seyahat özgürlüğü hakkının kısıtlandığını belirten Akdoğan, “Sanatçı, öğrenci, geç, hasta, acente, ihracatçı, nakliyeci, vize başvurusu için para ödüyor, umut bağlıyor, plan yapıyor, zaman harcıyor ama sonuçta eline bir ret kâğıdı veriliyor, pasaportu lekeleniyor, Anayasal hakkı olan seyahat özgürlük hakkı kısıtlanıyor ve her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları potansiyel mülteci muamelesi görüyor” ifadelerini kullandı.

‘ÜLKEMİZİN SAYGIN SANATÇILARI VİZE ALAMAZ HALE GELDİ’

Açıklamasında iktidarı eleştiren Akdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizi sığınmacıların oteli haline getirirsen, herkese vatandaşlık dağıtırsan, Türkiye Cumhuriyeti devletinin nüfus cüzdanını Avrupa’ya geçiş için gereken pasaportu çıkartabilmek için gereken bir evrak haline getirirsen Türkiye Cumhuriyeti’nin sanatçısını, öğrencisini, gencini, hastasını, acentesini, ihracatçısını vize kuyruklarında derbeder edersin. İnsanların pasaportlarını lekelersin. Vatandaşına potansiyel mülteci muamelesi yapılır. Ülkemizin saygın sanatçıları vize alamaz hale gelir. Cem Yılmaz’ın, Demet Akbağ’ın ABD konsolosluğuna yaptığı vize başvurusunun geciktirilmesi, Tolga Çevik’in Kanada’dan, Onur Akın’ın ve Volkan Konak’ın Almanya’dan vize alamaması, Sumru Yavrucuk’un ekibine vize verilmemesi sonucunda oyununu 10. Frankfurt Türk Tiyatrosu Festivalinde tek başına oynamak zorunda kalması ülkemiz açısından çok büyük bir utançtır.”

Vize serbestisinin şartlarından birinin yolsuzlukla mücadele olduğunu söyleyen Akdoğan, “AB’ye binlerce kilometre uzaklıktaki Güney Amerika’nın Türkiye’den her anlamda daha geri ülkeleri, Okyanusya’nın haritada göstermekte zorlanacağınız ülkeleri, daha dün kanlı savaşlar içerisinde yaşayan Balkan ülkeleri Schengen bölgesine vizesiz giriş yapabiliyor. 100 yıllık Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları Avrupa’ya vizesiz gidemiyor” dedi.

Akdoğan, hem kaçak göçmen hem sığınmacı hem de vize meselesinin sonuna kadar takipçisi olacağını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx