Çanakkale’deki Atatürk’e Benzemeyen Heykel Krize Yol Açtı: “Bu İş Artık Saygısızlık!”

Çanakkale Belediyesi Cumhuriyet’in 100. yılına özel ‘Çanakkale Kahramanları’ parkının açılışını yaptı. Parkta 7 farklı tarihi figürün heykeline de yer verildi. Ancak ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli, kendisine pek de benzemeyince vatandaşlardan tepki çekti.

Çanakkale’de bulunan heykeller, Çanakkale ruhunu vatandaşlara yansıtan en önemli unsurlardan.

Öyle ki şehir içinde birçok farklı yerde bulunan heykeller, Çanakkale ruhunu yaşamımıza vesile oluyor. Bu amaçla Çanakkale Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılına özel tasarlanan bir parkın açılışını yaptı.

“Çanakkale Kahramanları” adı verilen park, 13 Ağustos 2023 Pazar günü düzenlenen törenle açıldı.

Çanakkale Kahramanları Parkı’nın açılışı, 60. Uluslararası Troia Festivali etkinlikleri kapsamında açıldı. Açılışa, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, Belediye Başkan Yardımcısı M. İrfan Mutluay, Belediyen Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

“Bu parkımızı Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümüne atfen yaptık ve Troia Festivalimizin etkinlikleri kapsamında da açılışını gerçekleştiriyoruz.”

Park açılışında konuşan Başkan Gökhan “Güzel bir meydanda Çanakkale Savaşı kahramanlarımızı anmak için bu alanı düzenledik” ifadelerini kullandı. 

Çanakkale Kahramanları Parkı’nda 7 farklı tarihi figürün heykeline yer verildi.

“Bu meydanda başta tabi Mustafa Kemal Atatürk’ün büstü bulunuyor.”

Çanakkale şehitlerimize layık olmaya çalışıyoruz diyen Gökhan, “Onlar bizler için canlarını verdiler. Çocuklarımıza da bunu anlatmamız lazım. Onun için kahramanlarımızı bu meydanda topladık. Bu meydanda başta tabi Mustafa Kemal Atatürk’ün büstü bulunuyor. Hem onun hem de onun varlığında savaşan, yaralanan ve canlarını veren kahramanlarımızı onun nezdinde bir kez daha hatırlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ancak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeline yakından bakıldığında, heykelin Atatürk’e benzemediği görüldü.

Özellikle sosyal medyada gündem olan bu heykel, vatandaşların tepkisini çekti. Atatürk’e benzemediği söylenen bu heykelin, Ulu Önder’e büyük bir saygısızlık olduğu söylendi.

Birçok kullanıcı tepkisini sosyal medya aracılığıyla duyurdu.

Atatürk hariç birçok şeye benzetildi tabii.

??

??

“İş saygısızlık boyutuna vardı.”

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx